יזם אינפו - משקיע
כאן נפגשים יזמים משקיעים ושותפים
 

איך עושים סקר שוק ?

יש לך רעיון עסקי מדהים , אתה מאמין בו בכל נשמתך , לפני שתתחיל לעשות משהו עליך לבצע בדיקת היתכנות.אינך יכול לבצע אותה עד שלא תעשה סקר שוק. ישנה אפשרות לעשות סקר שוק בשיתוף פעולה עם חברה המתמחה בנושא סקרים  על ידי טלפונים או דרך האינטרנט. במידה ואין לך מספיק מימון והחלטת לעשות סקר בעצמך עליך לחשוב טוב על סוג השאלון שעליך להכין על מנת שתוכל לקבל את התוצאות המציאותיות ביותר.

מה אני רוצה לדעת: ראשית עליך להבין בצורה הכי מדויקת מה אתה רוצה לדעת. כתוב את הכול ,וסדר את הנושאים לפי סדר שתיקבע מראש. עליך לדאוג להיות מתומצת ברור ופשוט.

הכנת שאלון רגיל: על כול נושא שהגדרת מראש עליך לקבוע שאלת נושא שבעקבותיה תבוא תת שאלה. הגדר את השאלה בסגנון הכי פשוט שאתה יכול. על השאלה להיות מאוד ברורה,שלא תעלה שאלה מהצד שמנגד. זכור שאתה מעוניין לקבל תשובות..
לדוגמא , אם אתה יזם אינטרנט וברצונך להקים אתר בתחום מסוים, עליך לשאול שאלה ראשונה: האם אתה נוהג לגלוש בפורטל נוער ? ( התשובה צריכה להיות כן או לא ). השאלה הבאה צריכה להיות: מה מעניין אותך בתוך הפורטל? ( התשובה צריכה להיות רכילויות או ספורט וכו').

הכנת שאלון אמריקאי: ישנה אפשרות להכנת שאלות אמריקאיות ( כמו בבית הספר ).
הכן את השאלות הרצויות וכתוב מתחתן ארבע תשובות.
סוג השאלון הזה מומלץ רק אם הינך בקיא מאוד בניתוח התשובות מכוון שאתה מגביל את סוג התשובות ולא נותן חופש לנשאל.

מספר נשאלים: עליך לבדוק ולשאול כמה שיותר אנשים.המינימום לסקר שוק פרטי שמנוהל באופן עצמאי הוא 25 איש. סקרים שמנוהלים על ידי חברות מתמחות נערכות על מאות ולפעמים אפילו על אלפי אנשים. ככל שתישאל יותר כך תדע יותר. זכור שהסטטיסטיקה תמיד מנצחת.

בדיקת השאלות: אף פעם אל תתחיל בבדיקת השאלות לפני שסיימת עם כול הנשאלים שהגדרת לעצמך מראש. רק לאחר שסיימת עם כולם ,תתחיל בבדיקה. תשתדל להקריא לעצמך בקול את השאלות והתשובות בכל פעם מחדש.

מסקנות והמלצות: רק לאחר שסיימת להקריא לעצמך את השאלות והתשובות תתחיל לחשוב על מה שאתה מבין מהן. יש להשתדל להמליץ לעצמך בכתב מה לעשות. תתנהג כאילו תפקידך להמליץ לחבר מה לעשות.