יזם אינפו - משקיע
כאן נפגשים יזמים משקיעים ושותפים
 

מהי בורסה

כמובן שאני מאחל לכולכם להגיע לבורסה ,רק שאני בטוח שאלה שכבר שם לא קוראים את המאמרים ביזם.אינפו,אז הנה אני מגיש לכם עוד משהו להשכלה הכללית,ותודיעו לי כשתגיעו,אולי יהיו לי זכויות על זה...

מקור השם "בורסה"  הוא "בירסה" מהשפה היוונית שמשמעותה היא "שקית מעור",דהיינו שקית עור,ארנק,שבתוכו אוגרים כסף,ממש כמו בבורסה...

הבורסה הגדולה ביותר בעולם,לפחות עד היום,היא הבורסה של ניו יורק. בישראל קיימת בורסה אחת,שנקראת "הבורסה לניירות ערך בתל אביב" שהוקמה ב-1953.
כל הבורסות בעולם הן חברות בע"מ לכל דבר ועניין שמטרתן הוא רווח, שנגזר מעמלות על מחזורים כספיים ואגרות מהחברות הנסחרות בה.

הגוף שמפקח על הבורסה היא "הרשות לניירות ערך" ששייכת למדינה.

בעיקרון,מאוד פשוט להבין מי ומה עושים בבורסה.חברה פרטית,בעלת הון מוכח התחלתי,שמעוניינת לגייס כסף מהציבור פונה לבורסה ובעזרתה היא מגייסת כסף,כמובן שזה קורה בתנאי שהציבור מאמין בה.

חברה המעוניינת לגייס כסף מחויבת להיות בעלת הון עצמי מינימאלי של 25 מיליון ₪ ולפרסם "תשקיף חברה" שעובר בדיקות קפדניות על ידי הרשות לניירות ערך,שבו היא מעידה על פעילותה והכנסותיה וכמו כן על כוונותיה העתידיות לאחר גיוס הכסף. לאחר שהרשות עוברת על התשקיפים ומאשרת אותן הם מפורסמים לציבור.

ישנם שני סוגים של גיוס כסף,מניות ואיגרות חוב.
כשמדובר במניות, החברה מקצה חלק מהמניות שבבעלותה הפרטית לטובת הציבור,בתמורה לכסף,וכך נעשה הגיוס.
כשמדובר באיגרות חוב הגיוס נעשה על ידי,סוג של הלוואה מהציבור תוך התחייבות של החברה להחזיר את ההון המגויס בתוספת של ריביות והצמדה.

חברה נסחרת מחויבת להודיע לציבור על כל מו"מ מתנהל או מסתיים בלי קשר לתוצאותיו.
בנוסף היא מחויבת להודיע על כל החלטה המאושרת על ידי הדירקטוריון.
בהקשר ישיר לחוסר הפרטיות הזו,כל בעל מניות,שיהיה הקטן ביותר,רשאי להיכנס לישיבת בעלי מניות פעם בשנה.

כמובן שנושא הבורסה הוא מאוד מורכב ומסובך ולפעמים עלול להיות מסוכן.
יש הרבה מאוד חברות פרטיות שיש להם את תנאי הסף על מנת להיכנס לבורסה ולא מעוניינות בכך כי יש להם מספיק הון גם כך.הסיבה העיקרית שבגללה הן לא מעוניינות להיכנס לבורסה היא שהכל "שקוף" שם,ולא כולם אוהבים שנכנסים להם לכיס....